Podatek od nierezydentów w Hiszpanii
Podatek od nierezydentów w Hiszpanii? Jako właściciele drugiej nieruchomości w Hiszpanii, co roku płacą Państwo różne podatki. Ten artykuł zawiera zestawienie różnych podatków związanych z posiadaniem przez Państwa drugiego miejsca zamieszkania w Hiszpanii.
IBI
IBI („impuestos sobre bienes inmuebles”) to roczny miejski podatek od nieruchomości. IBI jest obliczany na podstawie wartości katastralnej nieruchomości („valor catastral”).
Właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości jest zobowiązany do uiszczenia podatku począwszy od dnia 1 stycznia. Przykładowo, jeżeli kupili Państwo drugą nieruchomość w kwietniu 2020 roku, to tym samym podatek miejski będą Państwo musieli zapłacić dopiero od dnia 1 stycznia 2021 roku. W praktyce jednak podatek ten jest rozliczany proporcjonalnie w momencie sporządzania aktu notarialnego.
Gmina pobiera ten podatek. W prowincji Alicante podatek „IBI” pobiera „SUMA”. Wyliczenie otrzymają Państwo corocznie w okresie sierpień-listopad. „IBI” może być oplacany przez polecenie zaplaty poprzez hiszpańskie konto bankowe.
Przeczytaj więcej o tym jak wyglądają roczne koszty związane z utrzymaniem drugiej nieruchomości w Hiszpanii.
Podatek od nierezydentów w Hiszpanii – Podatek dla nierezydentów
Jako właściciele nieruchomości będącej drugim miejscem pobytu w Hiszpanii są Państwo nierezydentami w Hiszpanii. Oznacza to, że muszą Państwo złożyć również deklarację roczną dla nierezydentów („impuesto sobre la Renta de no Residentes sin establecimiento permanente”). Obliczenia różnią się w zależności od tego, czy wynajmują Państwo swoją nieruchomość, czy też nie.
Nie wynajmują Państwo swojej nieruchomości
Jeżeli nie będą Państwo wynajmować swojej drugiej nieruchomości, to będą Państwo zobowiązani do zapłaty podatku od dochodów katastralnych. Dochód katastralny to procent od wartości katastralnej. Co do zasady dochód katastralny wynosi 2% wartości katastralnej. Jeżeli wartość katastralna była zmieniana w ciągu ostatnich 10 lat, stawka wynosi tylko 1,1%.
Wartość katastralna jest rejestrowana przez lokalny urząd skarbowy. Kwotę tę znajdą Państwo w zestawieniu „IBI”. Jeżeli kupiliście Państwo nowo wybudowaną nieruchomość, to zazwyczaj wartość katastralna nie jest jeszcze dostępna. Wówczas przyjmuje się 50% wartości w akcie notarialnym.
Jako rezydenci UE płacą Państwo podatek według stawki 19% od dochodów katastralnych.
Przykład. Wartość katastralna Państwa nieruchomości wynosi 100.000 euro. Ta wartość katastralna została zmieniona osiem lat temu. Dochód katastralny wynosi wówczas 1,1% ze 100.000 euro lub 1.100 euro. Na katastrze przyjmuje się stawkę 19%. Wówczas zapłacą Państwo 209 euro z tytułu podatku dla nierezydentów.
Podatek należy deklarować corocznie, do dnia 31 grudnia, na formularzu modelo 210. Jeżeli mają Państwo problem z wypełnieniem deklaracji podatkowej samodzielnie, firma Confianz może pomóc w załatwieniu tych formalności za Państwa.
Wynajmują Państwo swoją drugą nieruchomość
Jeżeli wynajmują Państwo swój dom wakacyjny, to płacą Państwo 19% od dochodu netto z wynajmu. Oznacza to, że mogą Państwo odliczyć od dochodu brutto z wynajmu koszty takie jak: koszty wspólnotowe, wodę, energię elektryczną, konserwację, opłaty i podatki miejskie, amortyzację itp. To odliczenie kosztów jest obliczane proporcjonalnie do liczby dni najmu w roku kalendarzowym. Na Państwu spoczywa obowiązek składania deklaracji podatkowych kwartalnie: do 20 kwietnia, 20, lipca, 20 października i 20 stycznia.
A co w przypadku, gdy decydują Państwo na wynajem tylko przez kilka miesięcy w roku?
W takim przypadku należy złożyć kilka deklaracji podatkowych. Deklaracja kwartalna za okres, w którym wynajmowaliście Państwo nieruchomość. Do tego dochodzi deklaracja roczna oparta na dochodzie katastralnym obliczonym proporcjonalnie do liczby dni niepodlegających wynajmowi.
Przykład. Państwo wynajmują swoją nieruchomość w miesiącach lipiec i sierpień 2020 roku. W maju i październiku to Państwo sami pozostają w swojej hiszpańskiej posiadłości. Należy wówczas złożyć oświadczenie o dochodach z najmu do dnia 20 października 2020 r. Za pozostałe okresy roku 2020 należy złożyć deklarację w terminie do dnia 31 grudnia 2021 roku.
Podatek od majątku
Nierezydenci płacą również podatek majątkowy od swoich aktywów w Hiszpanii. Co do zasady, istnieje zwolnienie dla pierwszych 700.000 euro na osobę. Dla aktywów powyżej 700.000 euro obowiązują stawki od 0,20% do 2,5%.
Aktualizacja z grudnia 2020: górna stawka zostanie podniesiona do 3,50% w skali kraju od 2021 roku dla aktywów netto powyżej 10 mln euro.
Przeczytaj więcej o podatku majątkowym w Hiszpanii.
Inne podatki
Pozostałe podatki są zależne od gminy. Poza „IBI” może więc pojawić się podatek od odpadów („basura”). „Basura” może być jednak również naliczana w rachunku za wodę.
Jak wygląda kwestia polskich podatków od nieruchomości w Hiszpanii?
Jeżeli mieszkają Państwo w Polsce, to opodatkowane będą również dochody majątkowe z zagranicy. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Hiszpanią, Polska zwolni z podatku hiszpańskie dochody z tytułu nieruchomości.
Podatek od nierezydentów w Hiszpanii? Czy chcą Państwo uzyskać więcej informacji na temat inwestowania lub kupowania w Hiszpanii? A może mają Państwo pytania dotyczące podatków z tytułu posiadania drugiej nieruchomości czyli drugiego miejsca zamieszkania w Hiszpanii? Zapraszamy do kontaktu z nami za pomocą poniższego formularza.